  • 103R-561KS
103R-561KS
advertisement
Manufacturer No:
103R-561KS
HK JDW NO:
79-103R-561KS
Step5Bar-code shipping tag
103R-561KS
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    103R
  • Size / Dimension
    0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    590mA
  • Reference Standard
    MIL-PRF-83446/04
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    278mOhm Max
  • Max DC Current
    590mA
  • Frequency - Self Resonant
    195MHz
  • Q @ Freq
    22 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Q Factor
    22
  • Case/Size Code
    0101
  • Height
    1.91mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.91mm