  • 104M06QC47
104M06QC47
advertisement
Manufacturer No:
104M06QC47
HK JDW NO:
192-104M06QC47
Package:
Radial
Datasheet:
104M06QC47
Description:
Cap RC Network 0.1uF 600V 20% 47 Ohm 10% 1R/1C 85C
Step5Bar-code shipping tag
104M06QC47
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    Quencharc®
  • Size / Dimension
    1.079Lx0.390W 27.40mmx9.90mm
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Low Pass
  • Resistance
    47Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    RC
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    20.8mm
  • Depth
    9.9mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Pitch
    20.8mm
  • Lead Length
    21.6mm
  • Dielectric
    PET
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    47Ohm
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    630V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Number of Resistors
  • ESD Protection
    No
  • Filter Order
    1st
  • Values
    R = 47 Ω, C = 0.1μF
  • Number of Capacitors
  • Resistance - Channel (Ω)
    47
  • Number of RC Elements
  • Height
    0.911 23.15mm
  • Thickness
    9.906mm