  • 105PMB122KBP1
105PMB122KBP1
advertisement
Manufacturer No:
105PMB122KBP1
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-105PMB122KBP1
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
105PMB122KBP1
Purchasing and Inquiry
105PMB122KBP1 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 1200V.As a result, the device has 2.7mOhm equivalent series resistance (ESR).In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 500V (URac).Temperatures of -40°C~85°C allow the device to operate.
105PMB122KBP1 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1200V
2.7mOhm equivalent series resistance (ESR)
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V
105PMB122KBP1 Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 105PMB122KBP1 applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Electronic ballasts
  • Switch-mode power supplies
  • Audio/video equipment
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • Matching networks
  • RFI for automotive
  • Satellite TV
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
105PMB122KBP1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    PMB
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.319W 42.50mmx33.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 630
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.7mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm