  • 10600-22-9CS1724
10600-22-9CS1724
advertisement
Manufacturer No:
10600-22-9CS1724
HK JDW NO:
798-10600-22-9CS1724
Package:
Datasheet:
10600-22-9CS1724
Description:
EMP HARDENED CABLES
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10600-22-9CS1724
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
  • Shield Material
    Copper, Bare; Copper, Nickel Coated
  • Published
    2005
  • Series
    CHEMINAX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Cable Type
    Twinaxial
  • Impedance
    70Ohms
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19 Strands / 34 AWG
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.204 (5.18mm)
  • Shield Type
    Double Braid
  • Shield Coverage
    90%
  • Dielectric Diameter
    0.062 (1.57mm)