  • 106BPS035M
106BPS035M
advertisement
Manufacturer No:
106BPS035M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-106BPS035M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
106BPS035M
Description:
BPS 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 46mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3080
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
106BPS035M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BPS
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23.21Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Bipolar
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Ripple Current
    46mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    46mA @ 120Hz
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm