  • 106SML016M
106SML016M
advertisement
Manufacturer No:
106SML016M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-106SML016M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
106SML016M
Description:
SML 10μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 26mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
106SML016M
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SML
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33.16Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    26mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    26mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    39mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm