  • 106TLS035M
106TLS035M
advertisement
Manufacturer No:
106TLS035M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-106TLS035M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
106TLS035M
Description:
TLS 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 50mA 0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
106TLS035M
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    TLS
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19.894Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0007mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50mA @ 120Hz
  • Diameter
    5mm
  • Length
    13mm