  • 107ALG050MFBJ
107ALG050MFBJ
advertisement
Manufacturer No:
107ALG050MFBJ
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-107ALG050MFBJ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
107ALG050MFBJ
Purchasing and Inquiry
107ALG050MFBJ Overview
Systems need 2.7A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 27mOhm.To fully perform the function of 135mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
107ALG050MFBJ Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
107ALG050MFBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 107ALG050MFBJ applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
107ALG050MFBJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    ALG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    135mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm