  • 107AVG035MFBJ
107AVG035MFBJ
advertisement
Manufacturer No:
107AVG035MFBJ
HK JDW NO:
373-107AVG035MFBJ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
107AVG035MFBJ
Purchasing and Inquiry
107AVG035MFBJ Overview
2.95A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 26mOhm is observed in this electrical device.A ripple current @ Low Frequency is required for 147.5mA @ 120Hz to fully perform its function.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
107AVG035MFBJ Features
2.95A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 26mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
107AVG035MFBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 107AVG035MFBJ applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
107AVG035MFBJ
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    AVG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    2.95A
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    147.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.95A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm