  • 107TLS010M
107TLS010M
advertisement
Manufacturer No:
107TLS010M
HK JDW NO:
373-107TLS010M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
107TLS010M
Description:
TLS 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 145mA 0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
107TLS010M
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TLS
  • Size / Dimension
    0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.316Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    145mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    145mA @ 120Hz
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    16mm