  • 107ULR016MEF
107ULR016MEF
advertisement
Manufacturer No:
107ULR016MEF
HK JDW NO:
373-107ULR016MEF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
107ULR016MEF
Purchasing and Inquiry
107ULR016MEF Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.82A @ 100kHz.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 24mOhm.141mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
107ULR016MEF Features
2.82A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
107ULR016MEF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 107ULR016MEF applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
107ULR016MEF
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    141mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.82A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    ULR
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.82A