  • 1090C3-12V
1090C3-12V
advertisement
Manufacturer No:
1090C3-12V
HK JDW NO:
894-1090C3-12V
Package:
Datasheet:
1090C3-12V
Description:
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT
Step5Bar-code shipping tag
1090C3-12V
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Body Material
    Nylon
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    1090C
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Leads
  • Connector Type
    Wire
  • Type
    Incandescent
  • Color
    Orange
  • Voltage - Rated
    12V
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Power Rating
    12W
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.50 (12.70mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Overall Height
    7.874mm
  • Lamp Color
    Amber
  • Length
    23.114mm