  • 1090QC3-28V
1090QC3-28V
advertisement
Manufacturer No:
1090QC3-28V
HK JDW NO:
894-1090QC3-28V
Package:
Datasheet:
1090QC3-28V
Description:
LAMP AMBER 1/2" HOLE PNL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1090QC3-28V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Body Material
    Nylon
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    1090QC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Incandescent
  • Color
    Orange
  • Voltage - Rated
    28V
  • Power Rating
    28W
  • Current Rating
    40mA
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.50 (12.70mm)
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lamp Color
    Amber
  • MSCP (Mean Spherical Candle Power)
    0.3 MSCP
  • Length
    23.11mm