  • 109D256X9050F2
109D256X9050F2
advertisement
Manufacturer No:
109D256X9050F2
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-109D256X9050F2
Package:
Axial
Datasheet:
109D256X9050F2
Purchasing and Inquiry
109D256X9050F2 Overview
There is a ripple current setting of 270mA on the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor leaks current at 5μA.
109D256X9050F2 Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 5μA in this capacitor
109D256X9050F2 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 109D256X9050F2 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Industrial
  • Consumer
  • General purpose
  • Airbag systems
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
109D256X9050F2
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    TANTALEX®, 109D
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    5μA
  • Ripple Current
    270mA
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Length
    20.22mm