  • 109D337X9030T2
109D337X9030T2
advertisement
Manufacturer No:
109D337X9030T2
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-109D337X9030T2
Package:
Axial
Datasheet:
109D337X9030T2
Purchasing and Inquiry
109D337X9030T2 Overview
There is a ripple current of 440mA set on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.8Ohm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks 16μA current.
109D337X9030T2 Features
440mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 16μA in this capacitor
109D337X9030T2 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 109D337X9030T2 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • General purpose
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
109D337X9030T2
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TANTALEX®, 109D
  • Size / Dimension
    0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    16μA
  • Ripple Current
    440mA
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Length
    23.4mm