  • 10AS057K4F35I3LG
10AS057K4F35I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K4F35I3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS057K4F35I3LG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057K4F35I3LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).The manufacturer assigns this system on a chip with a 1152-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.The average operating temps for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 570K Logic Elements.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.An integral part of this SoC consists of a total of 396 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.You can have 396 user outputs for this SoC chip.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.On the SoC chip, there are 396 inputs available for use.System on chips of logic are comprised of 570000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS057K4F35I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Wireless networking
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Measurement tools
  • Three phase UPS
  • Level
  • Flow Sensors
  • CNC control
  • Medical Pressure
  • Central inverter
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K4F35I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 570K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    570000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm