  • 10ETS08STRL
10ETS08STRL
advertisement
Manufacturer No:
10ETS08STRL
HK JDW NO:
884-10ETS08STRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
10ETS08STRL
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
10ETS08STRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Reverse Voltage
    800V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    10ETS08
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    HIGH VOLTAGE HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V