  • 10GEEG3E-R
10GEEG3E-R
advertisement
Manufacturer No:
10GEEG3E-R
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-10GEEG3E-R
Package:
Module
Datasheet:
10GEEG3E-R
Description:
Power Entry Module EMI Filtered M 3 POS 250VAC 10A ST 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10GEEG3E-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GE
  • Feature
    Bleed Resistor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    53.3mm
  • Frequency
    30MHz
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.45mm x 21.60mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Number of Ports
    1
  • Current
    10A
  • Voltage - IEC
    115/250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    No
  • Length
    52.1mm