  • 10MQ040NTR
10MQ040NTR
advertisement
Manufacturer No:
10MQ040NTR
HK JDW NO:
884-10MQ040NTR
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
10MQ040NTR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10MQ040NTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    10MQ040
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    120A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    620mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    120A