  • 10MXC15000MEFC22X35
10MXC15000MEFC22X35
advertisement
Manufacturer No:
10MXC15000MEFC22X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10MXC15000MEFC22X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
10MXC15000MEFC22X35
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXC
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    15000μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.23A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5645A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm