  • 10SEP330M
10SEP330M
advertisement
Manufacturer No:
10SEP330M
HK JDW NO:
590-10SEP330M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
10SEP330M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.95A @ 100kHz.The device has an ESR of 17mOhm.In place is a comp12nt with a pin number of 12.A ripple current @ Low Frequency is required for 197.5mA @ 120Hz to fully perform its function.The dissipation factor for this part is 15 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
10SEP330M Features
3.95A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 17mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SEP330M Applications
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
10SEP330M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10SEP330M.
    Select All
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    660μA
  • Ripple Current
    3.95A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    197.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.95A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm