  • 10SVP33M
10SVP33M
advertisement
Manufacturer No:
10SVP33M
HK JDW NO:
590-10SVP33M
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
10SVP33M Overview
1.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 70mOhm.The 6 comp6nt remains in place.A ripple current @ Low Frequency is required for 55mA @ 120Hz to fully perform its function.Dissipation factor of the part is 12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
10SVP33M Features
1.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 70mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVP33M Applications
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
10SVP33M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10SVP33M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    6
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SVP
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    165μA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    55mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    1.1A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm