  • 10SVP4R7M
10SVP4R7M
advertisement
Manufacturer No:
10SVP4R7M
HK JDW NO:
590-10SVP4R7M
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
10SVP4R7M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 670mA @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 240mOhm.The comp5nt with the pin number 5 remains in place.A ripple current @ Low Frequency is required for 33.5mA @ 120Hz to fully perform its function.Moreover, the part has a dissipation factor 8 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
10SVP4R7M Features
670mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 240mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVP4R7M Applications
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
10SVP4R7M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10SVP4R7M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    5
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    OS-CON™, SVP
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    23.5μA
  • Ripple Current
    670mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    670mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Ripple Current (AC)
    670mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Width
    4.3mm