  • 10SVP560M
10SVP560M
advertisement
Manufacturer No:
10SVP560M
HK JDW NO:
590-10SVP560M
Purchasing and Inquiry
10SVP560M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 5.23A @ 100kHz to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 13mOhm is observed in this electrical device.The 12 comp12nt remains in place.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 261.5mA @ 120Hz to function properly.Moreover, the part has a dissipation factor 15 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
10SVP560M Features
5.23A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVP560M Applications
Step5Bar-code shipping tag
10SVP560M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10SVP560M.
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    12
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    OS-CON™, SVP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    4341
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    840μA
  • Ripple Current
    5.23A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    261.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.23A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Ripple Current (AC)
    5.23A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm