  • 10SVPC120M
10SVPC120M
advertisement
Manufacturer No:
10SVPC120M
HK JDW NO:
590-10SVPC120M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
10SVPC120M
Purchasing and Inquiry
10SVPC120M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.32A @ 100kHz.There is a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.The comp6nt with the pin number 6 remains in place.To enable 116mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Dissipation factor of the part is 12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
10SVPC120M Features
2.32A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVPC120M Applications
Step5Bar-code shipping tag
10SVPC120M
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    2.32A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    116mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.32A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    2.32A
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm