  • 10SVPC330M
10SVPC330M
advertisement
Manufacturer No:
10SVPC330M
HK JDW NO:
590-10SVPC330M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
10SVPC330M
Purchasing and Inquiry
10SVPC330M Overview
3.46A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 19mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 173mA @ 120Hz so it is able to operate properly.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
10SVPC330M Features
3.46A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 19mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVPC330M Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
10SVPC330M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.46A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    173mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.46A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm