  • 10SVPC68M
10SVPC68M
advertisement
Manufacturer No:
10SVPC68M
HK JDW NO:
590-10SVPC68M
Datasheet:
10SVPC68M
Purchasing and Inquiry
10SVPC68M Overview
1.97A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm, this electrical device works as follows.Pin number 6 remains attached to a comp6nt.In order for 98.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.Dissipation factor of the part is 12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
10SVPC68M Features
1.97A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVPC68M Applications
Step5Bar-code shipping tag
10SVPC68M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10SVPC68M.
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    1.97A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    98.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.97A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    1.97A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm