  • 10SVPS150M
10SVPS150M
advertisement
Manufacturer No:
10SVPS150M
HK JDW NO:
590-10SVPS150M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
10SVPS150M
Purchasing and Inquiry
10SVPS150M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.76A @ 100kHz.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 138mA @ 120Hz so it is able to operate properly.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
10SVPS150M Features
2.76A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVPS150M Applications
Step5Bar-code shipping tag
10SVPS150M
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    OS-CON™, SVPS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.5mA
  • Ripple Current
    138mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    138mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.76A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm