  • 1120-1R0M
1120-1R0M
advertisement
Manufacturer No:
1120-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-1120-1R0M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
1120-1R0M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1120-1R0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3mOhm Max
  • Max DC Current
    11.4A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Diameter
    20.574mm
  • Height Seated (Max)
    0.840 21.34mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1120
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.810Dia 20.57mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Current Rating
    11.4A
  • Lead Pitch
    16.002mm
  • Lead Length
    12.7mm