  • 1120-5R6M-RC
1120-5R6M-RC
advertisement
Manufacturer No:
1120-5R6M-RC
HK JDW NO:
103-1120-5R6M-RC
Package:
Datasheet:
1120-5R6M-RC
Step5Bar-code shipping tag
1120-5R6M-RC
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Published
    2007
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    11.4A
  • Lead Pitch
    16.002mm
  • Inductance
    5.6 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    11.4A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    6mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    5.6 µH
  • Diameter
    20.574mm
  • Length
    21.336mm