  • 1140-120K-RC
1140-120K-RC
advertisement
Manufacturer No:
1140-120K-RC
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-1140-120K-RC
Package:
Datasheet:
1140-120K-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1140-120K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    27A
  • Lead Pitch
    29.21mm
  • Inductance
    12 μH
  • Max DC Current
    27A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    5mOhm
  • Length
    26.162mm