  • 12-PMF-010-5-C
12-PMF-010-5-C
advertisement
Manufacturer No:
12-PMF-010-5-C
Manufacturer:
API Technologies Corp
HK JDW NO:
89-12-PMF-010-5-C
Package:
Datasheet:
12-PMF-010-5-C
Description:
Power Line Filter 50Hz/60Hz 10A 250VAC Quick Connect Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
12-PMF-010-5-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bag
  • Series
    12-PMF
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Depth
    94.5mm
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    120V 250V
  • Approval Agency
    CSA, UR, VDE
  • Physical Dimension
    L52.0XB52.0XH37.0 (mm)/L2.047XB2.047XH1.457 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    0.5mA
  • Frequency - Operating
    50/60Hz
  • Insulation Resistance-Min
    300MOhm
  • High Pot
    1500 V
  • Height
    37mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    52mm