  • 12061C473K4T4A
12061C473K4T4A
advertisement
Manufacturer No:
12061C473K4T4A
HK JDW NO:
66-12061C473K4T4A
Package:
Datasheet:
12061C473K4T4A
Description:
47nF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
12061C473K4T4A
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    940μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm