  • 12061C474M4T2A
12061C474M4T2A
advertisement
Manufacturer No:
12061C474M4T2A
HK JDW NO:
66-12061C474M4T2A
Package:
1206
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
12061C474M4T2A
  • Package / Case
    1206
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    1.78mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm