  • 1206B122K152NT
1206B122K152NT
advertisement
Manufacturer No:
1206B122K152NT
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-1206B122K152NT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206B122K152NT
Description:
1200pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206B122K152NT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1500V 1.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200pF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height
    1.63mm
  • Length
    3.18mm
  • Width
    1.52mm
  • Thickness (Max)
    0.064 1.63mm