  • 1206HS-240EKTS
1206HS-240EKTS
advertisement
Manufacturer No:
1206HS-240EKTS
HK JDW NO:
216-1206HS-240EKTS
Datasheet:
1206HS-240EKTS
Step5Bar-code shipping tag
1206HS-240EKTS
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Inductance
    24nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    2GHz
  • Q @ Freq
    50 @ 300MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    1A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 300 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
  • Tolerance
    ±10%