  • 121-502EAJ-Q01
121-502EAJ-Q01
advertisement
Manufacturer No:
121-502EAJ-Q01
HK JDW NO:
384-121-502EAJ-Q01
Package:
Cylindrical Probe, Glass
Datasheet:
121-502EAJ-Q01
Purchasing and Inquiry
121-502EAJ-Q01 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. Cylindrical Probe, Glass includes it as a convenience. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±20%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -60°C~300°C for reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
121-502EAJ-Q01 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
121 Series
Operating Temperature: -60°C~300°C
5kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
20% Tolerance
121-502EAJ-Q01 Applications
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating systems
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Battery packs
  • Electronic Thermometers
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
121-502EAJ-Q01
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Cylindrical Probe, Glass
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -60°C~300°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    121
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    5kOhm
  • Additional Feature
    HERMETICALLY SEALED PROBE
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    508mm
  • Resistance Tolerance
    ±20%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    5k
  • B25/85
    3518K
  • Diameter
    254mm