  • 1210HS-151EKFS
1210HS-151EKFS
advertisement
Manufacturer No:
1210HS-151EKFS
HK JDW NO:
216-1210HS-151EKFS
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
1210HS-151EKFS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210HS-151EKFS
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1210HS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    650mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    150nH
  • Test Frequency
    25.2MHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    600MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 25.2MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Inductance Frequency - Test
    25.2MHz
  • Rated Current-Max
    0.65A
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm