  • 1210HS-562EMFS
1210HS-562EMFS
advertisement
Manufacturer No:
1210HS-562EMFS
HK JDW NO:
216-1210HS-562EMFS
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
1210HS-562EMFS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210HS-562EMFS
    Select All
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    100MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Rated Current-Max
    0.25A
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1210HS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    5.6μH