  • 1210R-331F
1210R-331F
advertisement
Manufacturer No:
1210R-331F
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-1210R-331F
Package:
2-SMD
Step5Bar-code shipping tag
1210R-331F
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1210R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.128Lx0.095W 3.26mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Shielding
    NO
  • Depth
    2.67mm
  • Current Rating
    720mA
  • Inductance
    330nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    400mOhm Max
  • Max DC Current
    720mA
  • Frequency - Self Resonant
    300MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Q Factor
    30
  • Height
    2.57mm
  • Height Seated (Max)
    0.101 2.57mm