  • 12X12-6-4941
12X12-6-4941
advertisement
Manufacturer No:
12X12-6-4941
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-12X12-6-4941
Package:
Datasheet:
12X12-6-4941
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 12"X 12"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
12X12-6-4941
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    VHB™ 4941
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    93°C
  • Min Operating Temperature
    200°C
  • Color
    Gray
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Acrylic Foam
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C
  • Length
    12.00 304.80mm
  • Width
    12.00 304.80mm
  • Thickness
    0.0450 45.0mils 1.143mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25