  • 130MT160KB
130MT160KB
advertisement
Manufacturer No:
130MT160KB
HK JDW NO:
884-130MT160KB
Package:
MTK
Datasheet:
130MT160KB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
130MT160KB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Voltage
    1.63V
  • Number of Phases
    3
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1180A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    MTK
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2kA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    130MT*KB
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1600V
  • Output Current
    130A