  • 13C5000PA4K
13C5000PA4K
advertisement
Manufacturer No:
13C5000PA4K
HK JDW NO:
384-13C5000PA4K
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
13C5000PA4K
Purchasing and Inquiry
13C5000PA4K Overview
In order to make your life easier, a Cylinder, Threaded package includes this transducer. Transducers should have their temperature set to -40°C~125°C for reliable operation. The 4 pins must be connected for the transducers to function properly. It is possible to set the maximum pressure range for this transducer to 5000 Psi. Bulk is the package number for this electronic component. To make the transducers work, the voltage released should be 150mV. Transducers should be able to operate continuously at their rated ambient temperatures if the DC voltage is 15V.
13C5000PA4K Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Threaded
Operating Temperature: -40°C~125°C
4 Pins
13 mm series
Operating Pressure: 5000PSI (34473.79kPa)
13C5000PA4K Applications
  • Medical applications
  • Refrigerant pressure monitoring in HVAC/R systems
  • Level indicators
  • Dry air system monitoring
  • Vertical velocity monitoring
  • Weather forecast
  • Indoor navigation & localization (floor detection, elevator detection)
  • Drones ( e.g. flight stability, height control)
  • General Purpose
  • Weather Forecasting
Step5Bar-code shipping tag
13C5000PA4K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2004
  • Series
    13 mm
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Rated
    10V
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Output
    148 mV ~ 152 mV
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Voltage
    150mV
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Response Time
    100 μs
  • Operating Pressure
    5000PSI (34473.79kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/8 3.18mm NPT
  • Maximum Pressure
    10000PSI (68947.57kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Housing
    STAINLESS STEEL
  • Max Pressure
    10000 PSI
  • Pressure Range-Max
    5000 Psi
  • Offset-Nom
    0MV
  • Height
    26.9mm
  • Length
    22.04mm
  • Width
    19.1mm