  • 140XRL25V470
140XRL25V470
advertisement
Manufacturer No:
140XRL25V470
HK JDW NO:
4900-140XRL25V470
Description:
XRL 470μF Capacitor 20% 2520mA 5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
140XRL25V470
  • Package / Case
    Aluminum
  • Series
    XRL
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    2520mA
  • Diameter
    18mm
  • Length
    16mm