  • 1455N1201BU
1455N1201BU
advertisement
Manufacturer No:
1455N1201BU
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1455N1201BU
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
HAMMOND 1455N1201BUEnclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, Handheld, 49.7 mm, 103 mm, 120 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1455N1201BU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Material
    Metal, Aluminum
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    453.59237g
  • Body Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2004
  • Series
    1455
  • Size / Dimension
    4.724Lx4.055W 120.00mmx103.00mm
  • Feature
    Card Guides
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Blue
  • Design
    End Panel(s)
  • Container Type
    Box
  • Area (L x W)
    19.2in2 (124cm2)
  • Height
    2.087 53.00mm
  • Length
    119.9896mm
  • Width
    103mm
  • Thickness
    0.060 1.52mm