  • 150155J250ME
150155J250ME
advertisement
Manufacturer No:
150155J250ME
HK JDW NO:
192-150155J250ME
Package:
Axial
Datasheet:
150155J250ME
Purchasing and Inquiry
150155J250ME Overview
In a temperature range of -55°C~125°C, the device can be operated.
150155J250ME Features
150155J250ME Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 150155J250ME applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • Electronic ballasts
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Bypassing
  • VCO's
  • Filtering
  • Satellite TV
  • Matching networks
  • Audio/video equipment
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
150155J250ME
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    150
  • Size / Dimension
    0.492Diax1.102L 12.50mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE(VAC):160
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    28mm