  • 150D153X0100A2T
150D153X0100A2T
advertisement
Manufacturer No:
150D153X0100A2T
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-150D153X0100A2T
Description:
15nF 20% 85°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Axial
Step5Bar-code shipping tag
150D153X0100A2T
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-39003/01
  • Capacitance
    15nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Tan Delta
    0.02
  • Length
    7.26mm