  • 150D226X9015B2B
150D226X9015B2B
advertisement
Manufacturer No:
150D226X9015B2B
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-150D226X9015B2B
Datasheet:
150D226X9015B2B
Purchasing and Inquiry
150D226X9015B2B Overview
150D226X9015B2B Features
a leakage current of 3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
150D226X9015B2B Applications
There are a lot of Vishay Sprague 150D226X9015B2B applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Industrial control units
  • ABS
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
150D226X9015B2B
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    TANTALEX®, 150D
  • Size / Dimension
    0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39003
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Leakage Current
    3μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    4.7mm
  • Height Seated (Max)
    7.2644mm