  • 155MMR630K
155MMR630K
advertisement
Manufacturer No:
155MMR630K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-155MMR630K
Package:
Radial
Datasheet:
155MMR630K
Purchasing and Inquiry
155MMR630K Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 1.083 27.50mm.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.
155MMR630K Features
155MMR630K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 155MMR630K applications of film capacitors.
  • Matching networks
  • Blocking
  • Filters
  • Coupling, decoupling
  • Switch-mode power supplies
  • Industrial and automotive inverters
  • Mobile communications
  • VCO's
  • TV and monitor sets
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
155MMR630K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MMR
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.630W 31.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.004 25.50mm