  • 158ALG016MGBJ
158ALG016MGBJ
advertisement
Manufacturer No:
158ALG016MGBJ
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-158ALG016MGBJ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
158ALG016MGBJ
Purchasing and Inquiry
158ALG016MGBJ Overview
6.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 11mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).305mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
158ALG016MGBJ Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 11mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
158ALG016MGBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 158ALG016MGBJ applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
158ALG016MGBJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    ALG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1500μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    305mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm